Uudised

Kindlustaja kutsub kooliaasta alguses lapsevanemaid autodest loobuma ja lastega kooliteed läbi käima

[Jonatan Jõks | 04.09]

Seesami esindaja sõnul aitab lastega juhtuvate liiklusõnnetuste hulka vähendada oluliselt see, kui kooliaasta alguses kõik vanemad oma lastega mitmeid kordi koolitee läbi jalutavad, liiklusreegleid selgitavad ja võimalikele ohtudele tähelepanu osutavad.

„Lastel tuleb sügisel pärast pikka suvevaheaega taas harjuda liikluses toime tulema ning õppida varitsevaid ohtusid ja teisi liiklejaid märkama. Kuna lapsed õpivad kõige paremini reaalses liikluses, on turvalise liikluskultuuri õpetamisel ja kinnitamisel just lapsevanemal oluline roll täita,“ teab Seesami liikluskindlustuse tootejuht Jonatan Jõks.

Seepärast kutsub kindlustaja kõiki lapsevanemaid esimeste koolinädalate jooksul varem hommikuid alustama, et saaks auto koju jätta ja pere noorimatega koolitee läbi jalutada. Lastel kinnistuvad ohutu liiklemise oskused kõige paremini praktiliste õppetundide käigus ning lapsevanemate ühistranspordi kasutamine aitab pisutki leevendada närvilist ja kaootilist liiklust.

Autoga liiklevad lapsed teevad jalakäijana rohkem vigu

Kindlustaja sõnul on paljud olukorrad täiskasvanule iseenesest mõistetavad, kuid lapsele mitte. Koos kooliteed läbides tuleks end alati lapse rolli asetada ning liiklusreegleid talle võimalusel läbi mängude tutvustada.

„Pärast paaril korral teekonna läbimist lubage lapsel astuda juhi rolli ja hoopis teid liiklusest läbi viia. Liigeldes paluge tal õpetada, kuhu teed ületades vaadata, mida tähele panna jne. Kui laps on paaril korral selle ülesandega tublisti hakkama saanud, võite pisipõnni liiklusesse usaldada,“ kinnitab Seesami esindaja.

Ühe asjana aitab kooliteel kõndimine lapsevanemal kalkuleerida kooli jõudmiseks vajaminev aeg, sest viimasel minutil lahkudes kipub õhkkond närviliseks muutuma ja lapsed kiirustama. See omakorda loob soodsa õhkkonna ootamatuteks ohuolukordadeks. „Kindlasti ei tähenda võimalikult lühike koolitee, et see on ilmtingimata turvaline. Teekonda planeerides peaks arvestama sellega, et teele jääks võimalikult vähe teeületuskohti. Viimased võiksid olla fooriga reguleeritud ja hea nähtavusega,“ õpetab kindlustaja.

Lastele tuleb õpetada ka silmside otsimist juhiga, et veenduda, kas juht ikka märkas väikest liiklejat. Samuti peab laps rohelise tule süttimisel olema kindel, et kõik sõidukid ikka peatuvad ja teed annavad. Ka need, mis teises reas sõidavad.

„Päris kindlasti tuleks kooli jalutada lapsed, kes muidu autoga kohale sõidutatakse. Kuna neil puudub vajalik kogemus jalakäijana, siis kipuvad nad liiklust hoopis autojuhi vaatepunktist hindama. Nii teevad nad jalakäijana ka rohkem vigu kui need lapsed, kes igal hommikul iseseisvalt kooli lähevad,“ teab Jõks.

Liiklusõnnetuste põhjuseks laste ootamatu sattumine sõiduteele

Kui laps armastab kuldsete sügisilmadega koolitee läbimiseks kasutada jalg- või tõukeratast või on tema liiklusvahendiks ühistransport, siis tuleks ka need sõidud lapsevanemal koos õpetussõnadega kaasa teha. Bussi pealt ruttava lapse suurimaks ohuks on vales kohas tee ületamine. Kaherattalistega liigeldes kiputakse aga oma võimeid üle hindama, mistõttu ei jõuta pahatihti turvaliselt üle tee, vaid kohtutakse hoopis auto esiosaga.

Kindlustaja sõnul on kõige levinumaks lastega seotud liiklusõnnetuse põhjuseks teedel just nende ootamatu jooksmine sõiduteele. „Tuletage lapsele meelde, et ka koju tulles peab olema tähelepanelik, ega tohiks tegeleda kõrvaliste tegevustega nagu nutitelefonis mängimine, telefoniga rääkimine või sõpradega autotee vahetus läheduses mängimine,“ jagab Jõks soovitusi turvaliseks liiklemiseks.

Hinda oma lapse koolitee turvalisust siin


Töötaja tervis, kelle mure?

[Marit Raag | 10.06]

Vandaalid tegutsevad: lõhkised rehvid ja liimised lukuaugud

[Taavi Ottoson, Dagmar Gilden | 16.02]

Turvalise liiklemise ABC koolijütsile

[Dagmar Gilden | 24.09]Parklates saab viga paarkümmend inimest aastas

[Jaanika Käärst, Ly Jõhvik | 12.03]Suitsuandur päästab hullemast!

[Liljan Männiste | 10.02]Mida teha metsloomaga kokkupõrke korral?

[Liljan Männiste | 07.10]Kindlustusteenuse pakkuja on Compensa Vienna Insurance Group, ADB Eesti filiaal, mille kaubamärgiks Eestis on Seesam. Tutvu enne ostu sooritamist lepingutingimustega www.seesam.ee ja vajadusel küsi lisainfot kindlustusspetsialistilt.
Nõustun
Teie kasutuskogemuse parandamiseks kasutame veebilehel küpsiseid. Lisateavet küpsiste kohta saab lugeda siit.