Uudised

Täielik meelespea turvaliseks autoreisiks Euroopasse

[Anti Otsla | 28.08]

Lähenev sügis meelitab inimesi üha rohkem suve pikendamiseks ette võtma autoreise Euroopasse. Kuna ees ootab piiriületus ja ühes sellega muutuvad ka liiklusreeglid ja –korraldus, tuleb turvaliseks sõiduks üht-teist selgeks teha ja meelde jätta.

Seesami sõidukikindlustuse vanemkahjukäsitleja Anti Otsla jagab nõuandeid, mida autoreisi planeerides silmas pidada, et teekond kulgeks turvaliselt ja sujuvalt.

Auto töökorda

Väga tähtis on enne teele asumist üle kontrollida auto seisukord, et teel tekkivaid probleeme ja ohtlikke olukordi ennetada. Sõiduki tuled, rehvid ja turvavarustus peavad olema töökorras ja korralik esmaabikomplekt kaasas. Enda ohutuse tagamiseks pimedal maanteel peatudes on kindlasti vajalikud ka helkurvestid. Lisaks on need paljudes riikides kohustuslikud.

Elementaarsetest abivahenditest soovitab Seesami esindaja õigel teel püsimiseks kaasa võtta nii navigeerimisseadmed kui ka kaardi – juhuks, kui tehnikavidinad peaksid alt vedama, aku valel hetkel surema või GPS teekonda valesti näitama.

Pikk sõit ja ettearvamatud teeolud võivad auto proovile panna, mistõttu tuleks automatkale võimalusel kaasa võtta ka kontrollitud tagavararatas ja rattavahetuseks vajalikud tööriistad nagu rattavõti, tõkiskingad ja tungraud. „Rehvi purunedes ei pruugi autoremonditöökoda läheduses olla, teinekord võivad teeäärsed mehaanikud teha ka ebakvaliteetset tööd või kaugelt tulnud reisijalt küsida teenuse eest ebamõistlikult kallist hinda,“ hoiatab kindlustaja.

Vajalikud dokumendid kaasa

Euroopasse autoreisile minnes ainult ID-kaardist ei piisa. Enamikes Euroopa Liidu riikides peab lisaks kehtivale juhiloale ja autodokumentidele kaasas olema ka liikluskindlustuse poliis.

„Euroopasse sõites on soovitatav kaasa võtta ka roheline kaart ehk rahvusvaheline inglisekeelne dokument, mis tõendab kehtiva liikluskindlustuse olemasolu ja säästab võimalikest sekeldustest välismaa ametivõimudega kindlustuskaitse osas,“ selgitab Otsla.

Roheline kaart on kohustuslik väljaspool Euroopa majanduspiirkonna riike – näiteks Venemaal, Valgevenes, Ukrainas, Moldovas, Bosnia-Hertsegoviinas, Montenegros, Albaanias jne.

Lisaks on mõistlik autoga reisides kaasa võtta isekopeeruv rahvusvaheliselt kasutatav eestikeelne liiklusõnnetuse blankett. Kuigi igas Euroopa riigis on kasutusel samasugune blankett, on õnnetuse korral eestikeelset dokumenti lihtsam vormistada ning sellega saab vältida allkirja andmist asjaoludele, mis muidu võivad jääda selgusetuks.

Kindlasti annab südamerahu ka kaskokindlustuse olemasolu ning viimane tuleks võimalusel valida selline, mis tagaks tasuta autoabi terves Euroopas. See on abiks olukordades, kus kütus saab ootamatult otsa, toimub liiklusavarii, unustad võtmed autosse või vajab sõiduk pukseerimist.

„Kindlasti tuleks igale pereliikmele sõlmida ka meditsiiniabi kindlustus, mis katab reisil alanud haiguse või juhtunud õnnetuse kulud ning transpordikulud haige viimiseks tagasi kodumaale. Ootamatu kukkumise, nikastuse või näiteks pimesoolepõletiku eest pole keegi kaitstud ja üks pealtnäha väike haigus võib rahakotti märkimisväärselt tühjendada,“ räägib Seesami esindaja.

Seesami kahjukäsitlejad on sel aastal registreerinud 468 Euroopas toimunud reisikindlustuse juhtumit, kus keskmine kahjunõue küündib 350 euroni. Nimetatud juhtumitest ligi pooled on meditsiiniabikahjud ja hiljutistest suurim küündis ligi 20 000 euroni. Suure kahju põhjuseks välismaal juhtunud liiklusõnnetus, mille tagajärjel vajas kannatanu haiglaravi ja hilisemat lennutransporti Eestisse.

Põhjalik eeltöö

Eduka autoreisi eelduseks on eeltöö – pane enne teele asumist paika marsruut ja vii end kurssi teeolude ja kohalike reeglitega.

„Väga oluline on endale enne teele asumist selgeks teha külastatavates paikades kehtivad nõuded ja ettekirjutused, mis säästab ebameeldivatest olukordadest ja kopsakatest rahatrahvidest. Liikluseeskirjad ja kiiruspiirangud võivad naaberriikideski suuresti erineda, samuti tuleb tähelepanelik olla teemaksude puhul,“ selgitab Seesami esindaja.

Enne reisi tasub lisaks vaatamisväärsustele välja uurida ka teele jäävate tanklate, autoremonditöökodade, majutusasutuste ja söögikohtade asukohad, sest pikki vahemaid sõites ei pruugi neid igal nurgal leida. Kuumal suvepäeval hoia ka veevarud piisavad, et peavalu ja nõrkustunne kimbutama ei tuleks.
Töötaja tervis, kelle mure?

[Marit Raag | 10.06]


Vandaalid tegutsevad: lõhkised rehvid ja liimised lukuaugud

[Taavi Ottoson, Dagmar Gilden | 16.02]

Turvalise liiklemise ABC koolijütsile

[Dagmar Gilden | 24.09]Parklates saab viga paarkümmend inimest aastas

[Jaanika Käärst, Ly Jõhvik | 12.03]Suitsuandur päästab hullemast!

[Liljan Männiste | 10.02]Mida teha metsloomaga kokkupõrke korral?

[Liljan Männiste | 07.10]Kindlustusteenuse pakkuja on Compensa Vienna Insurance Group, ADB Eesti filiaal, mille kaubamärgiks Eestis on Seesam. Tutvu enne ostu sooritamist lepingutingimustega www.seesam.ee ja vajadusel küsi lisainfot kindlustusspetsialistilt.
Nõustun
Teie kasutuskogemuse parandamiseks kasutame veebilehel küpsiseid. Lisateavet küpsiste kohta saab lugeda siit.